DeGab | Food Photography Blog
Блог, Рецепти

Панетоне с квас

Панетоне с квас

Ще си призная, че започвам да пиша рецептата за панетоне с квас за втори път. Първият беше по коледните празници, когато го приготвих за първи път и споделих резултата в социалните мрежи и тогава един „квас блогър“ ми каза, че не мога да споделям рецепта, защото не съм се научила да усещам кваса и едва ли не било късмет, че ми се е получило панетонето.

Аз съм човек, който вярва повече, че хубавите неща се случват в резултат на действията ни, отколкото на късмет все пак оставих статията недовършена и по-късно я изтрих. Пет месеца по-късно съм сигурна, че с кваса се усещаме, все пак доста време прекарахме заедно.

В блога има няколко рецепти за козунаци замесени с мая. Всяка година се старая да предлагам разнообразни рецепти и тук ще оставя линкове към тях тук:

Стъпки за приготвянето на стартер

Ако печете с квас знаете, че тестото си иска времето и няма как да стане бързо. Но ние не искаме да бързаме, поне аз. Искам да отделя време и усилия и когато сервирам панетоне на празничната трапеза да се усеща старание в името на любовта към хората на нея.

Необходими продукти за Панетоне с квас

За стартера:

За тестото:

Начин на приготвяне

  1. Продуктите за стартера се смесват и се омесва малка топка тесто, която се оставя в буркан да удвои обема си на стайна температура. Обикновено отнема 8-10 часа, така че може да я приготвите вечерта и на сутринта ще имате готов стартер
  2. В купата на миксера се смесват брашното, захарта, солта, ванилията,яйцата и млякото и всичко се омесва с миксера (с бъркалките за тесто) за няколко минути
  3. При полученото тесто се добавя стартера и месенето продължава, докато се поеме целия и се размеси добре
  4. Добавя се мекото масло на 5-6 пъти като след всяко добавяте се меси с миксера до пълното му усвояване
  5. След като тестото е поело цялото масло купата се покрива с кърпа или найлон/фолио и се оставя да почине един час на стайна температура
  6. Когато изтече часа с влажни ръце се оформя гладка топка и оставя да почине 30-45 минути
  7. След това следват три разтягания на тестото през 30-45 минути
  8. След последното тестото се оставя да удвои обема си. Около 8 часа на стайна температура
  9. Втасалото тесто се прехвърля на плота (намазнен или набрашнен) и се разтяга на правоъгълник
  10. Втасалото тесто се набрашнява леко и се изсипва върху набрашнен плот. Разстила се на правоъгълник (може без точилка) и отгоре се посипват половината от парченцата шоколад. Тестото се прегъва така, че да се получи квадрат и се посипва още малко от шоколада, прегъва се отново и се посипва остатъка.
  11. Оформя се топка и се оставя в подготвената форма за печене. Прибира се в хладилник за една нощ
  12. По този начин тестото се покрива и се оставя в хладилник до сутринта. Покривам с найлонова шапка за баня. На сутринта правя разрез отгоре на кръст и слагам парче масло по средата. Изпичам за около 50 минути в загрята фурна с вентилатор на 160-170 градуса. Когато панетонето се запече отгоре покривам с алуминиево фолио, докато е готово и отвътре. Проверявам с дървено шишче кога е изпечено и отвътре.
  13. Панетонето трябва да се охлади след печене за поне 4 часа преди да бъде разрязано.

Последвайте моите социални мрежи за още рецепти и не забравяйте да ме тагнете на вашите снимки на тази рецепта Инстаграм и Фейсбук.

Related posts

Пармезанови бисквити

Габриела Христова
1 година ago

Бадемов кейк с лимон

Габриела Христова
12 месеца ago

Понички

Габриела Христова
4 години ago
Exit mobile version