Във всеки дом се прави баница, обиконвено по рецепта, която се предава от поколения. Естествено, че моята любима винаги ще си остане баницата на баба с дърпани кори и поръсена със захар.

До този момент обаче аз не съм усвоила умението да дърпам кори (предполагам голяма загуба за мен), но това си остава цел, която някой ден се надявам да постигна и да науча своите деца. Баницата, която приготвям сравнително често удома е с готови точени кори, а този път използвах ръчно точените кори Йована.

„Тайната“ на пухкавата баница в моята кухня, която научих от моята свекърва е обръщането на баницата веднага след изпичане. Поставям три чаши за кафе, на които подпирам краищата на тавата и оставям баницата да изстине надолу. При реденето на баницата в тавата не намаслявам и не слагам хартия, за да не падне, когато я обърна. Според поверие баницата не се обръща единствено на Нова година, за да не тръгне годината на обратно.

Необходими продукти за баница

  • 1 пакет ръчно точени кори Йована (400 г)
  • 125 г разтопено краве масло
  • 6 яйца
  • 200 г кисело мляко
  • 1 ч.л. Сода
  • 300 г сирене

Начин на приготвяне

  1. Киселото мляко и содата се смесват и се оставя сместа да шупне
  2. В голяма купа се разбиват яйцата и към тях се добавя шупналото мляко
  3. Добавя се и натрошеното сирене и всичко се разбърква
  4. Всяка кора се намазва с малко масло (около 1-2 с.л.) и върху нея се поставя част от яйчната смес (3 с.л.) и се навива на руло. Рулото се навива на „охлювче“ като се започва от средата на тавата и всяко следващо се добавя около предното, докато корите свършат
  5. Ако е останала от сместа се намазва отгоре заедно с останалото краве масло и баницата се изпича в загрята фурна на 170 градуса за около 30-40 минути. Ако се запече твърде бързо отгоре се покрива с алуминиево фолио
  6. След изпичане се оставя да се охлади по желание. Може да я хапнете и топла разбира се

Последвайте моите социални мрежи за още рецепти и не забравяйте да ме тагнете на вашите снимки на тази рецепта Инстаграм и Фейсбук.